Program

Uvažujeme zahrnout oblíbenou Jízdu Světel s možností speciální večerní prohlídky bývalého augustinianského klášera, také počítejte s AZUB bazarem.  Jo a prase se omlouvá, že nebude.

Oficiální program začíná ve čvrtek 24. srpna.  Výlety na předchozí dny, nejsou povinné. A můžete si naplánovat vlastní.

Úterý:     22. srpna 2017  – Alternativní tipy na výlety do blízkého či vzdálenějšího okolí.

pro ty, co chtějí jet daleko je tu výlet na Praděd  (120 km a 1491 m n. m.). Musíte jen brzo vyjet.

Nebo si vyjeďte na Rešovské vodopády. V jejich okolí je i dobrá restaurace.

resovske_vodopady

Pokud máte děti, doporučuji s nimi jet do obce Jiříkov, kde je Pradědova galerie. Cestou je to ale dost kopcovité.  Pojedete kolem Arboreta Makču Pikču u Paseky a také projedete obec Sovinec se stejnojmenným hradem.

makcupikcu hrad-sovinec

Tyto výlety jsou vhodné pro ty, kteří přijedou už předchozího dne večer.

Večer  je možnost posezení u piva buďto v areálu kempu, či v restauraci U Zlatého muflona, kde mimochodem skvěle vaří. 

Středa:     23. srpna 2017 – Alternativní tipy na výlety do blízkého či vzdálenějšího okolí.

1.)  asi 98 km – Javoříčské jeskyně přes Bouzov, Loštice, Litovel   pro ranní ptáčata

2.) asi 35 km – Výjezd na Ecce Homo (do půlky trati) – Těšíkovskou kyselku – BělkoviceLašťany Restaurace U Dočkalů (oběd) – Bohuňovice – Štarnov – Šternberk.

Tuto trasu můžete jet i obráceně. Případní zájemci o sjezd celé trati nad opcí Lipina pokračují dál po hlavní silnici asi 4 km do cíle závodu ECCE HOMO, kde to otočí a cestou zpět pak odbočí nad obcí Lipina vpravo. Trať závodu ECCE HOMO je užívána jako silnice s normálním silničním provozem. Takže si dávejte pozor.

Čtvrtek:   24. srpna 2017   – Za historickými koly a kočáry v Čechách pod Kosířem – oběd v obci Pěnčín Hospoda U Kaple, (84 km)

08:30 – 09:00   Odjezd z kempu

12:00 – 13:00    Prohlídka expozice kočárů v Čechách pod Kosířem

Pokud to vyjde, prohlídka výstavy historických kol v areálu zámku Čechy pod Kosířem

14:00 – 15:00    Oběd, jak to vyjde. Pěnčín – Restaurace U Kaple

 

Podrobněji:

Z kempu jedeme na kruháč, kde se dáme jeho druhým výjezdem na křivovatku na Uničovské ulici, kde se dáme doleva. Pokračujem rovně a odbočíme do Lhoty přes železniční přejezd. Za ním hned doleva k silu a před silem doleva na cyklostezku. Kterou protíná silnice do Štarnova, na kterou odbočíme vpravo. Štarnovem pokračujeme rovně do Benátek, kde hned za mostkem se dáme vlevo na Březce. V nich vlevo pod podjezd, kolem chomoutovského rybníka na konci na křižovatce doleva do Chomoutova, pak vpravo na Horku nad Moravou a na Křelov. (Na začátku Křelova je dům sběratele, tedy takového, kterému jeho sbírka přerostla přes hlavu). Na konci Křelova odbočíme vpravo a na křižovatce vlevo na nadjezd přes dálnici do kopce. Sjezd do Topolan, na křižovatce doprava přes Těšetice, Rataje do Drahanovic, kde za kolejema zahneme doleva do kopce. Za Lhotou pod Kosířem je sjezd do Čech pod Kosířem, kde pojedem kolem zámku a kostela. V zámku je expozice 20ti historický šlapohybů a je nezávislá na historické části prohlídky. My však budem pokračovat za mostkem doprava a odbočíme u parkoviště, kde budeme moci zaparkovat své stroje před expozicí kočárů na té žluté dlažbě u vodotrysku. Kdo by se chtěl občerstvit může tak učinit v Kulturním centru přes ulici.  Oběd je dohodnut v restauraci U Kaple v Pěnčíně asi 4 km mírného stoupání. Od muzea Kočárů se dáme doprava na další křižovatce též ulicí Husovou a do Pěnčína. Po obědě nás čeká pěkný kopec do obce Ludéřov (pozor na stavební stroje v Ludéřově) do Drahanovic to je již z kopce, které projedeme rovně za nimi se dáme doleva ve směru na Litovel přes Loučany a Senici na Hané. Za nadjezdem je možné trasu zkrátit (oproti mapě). Nepokračovat do Litovle ale za autobusovou zastávkou odbočit doprava do Unčovic a Březové, kde je hospoda U Vody a kde bude otevřeno od 14 hodin.  Potom dál budem pokračovat kolem polí do lesa a na křižovatce se dáme vpravo a na další vlevo do Střeně, přes železniční přejezd a na další křižovatce vlevo na Pňovice a pak vpravo do Pňovic, pak vpravo do Žerotína a na Šternberk přes Hnojice a Lužice.

Itinerář:

Kemp – Cyklostezka – Štarnov – Benátky – Březce – Chomoutov – Horka nad Moravou – Křelov – Topolony – Těšetice – Rataje – Drahanovice – Lhota pod Kosířem – Čechy pod Kosířem – Pěnčín –  Ludéřov – Loučany – Senice na Hané – Unčovice – Březová –  Střeň – Pňovice – Žerotín – Hnojice – Lužice – Šternberk – Kemp.

Pátek:    25. srpna 2017  – Za olomóckéma tvarglama – Výlet do Loštic – oběd v obci Úsov (80 km)

8:30 – 9:00        Odjezd z kempu

Cestou                Občerstvení  U Sobáčovského rybníka

12:00 – 13:00    Loštické muzeum tvarůžků  (max  65 lidí v prohlídce), ostatní prohlídka Loštic

13:30 – 14:00   Odjezd na oběd do Úsova, Zámecká restaurace

15:00   asi         Oběd

Do Šternberka pak cesta trvá  2 hodiny. Rychlým jezdcům méně než hodinu.

17 – 18    Prohlídka Expozice Ecce Homo Park o Mistrovství Evropy na šternberkské trati  ECCE HOMO

asi v 19:00  AZUB bazar

20:00    Briefing

Doporučení pořadatele: Trasa se dá zvládnout se dvěma litry libovolného nealko nápoje.

Podrobněji:

Z kempu vyjedeme v 9 hodin. Litovel rychle opustíme přes kruhový objezd  jeho třetím výjezdem (449). Pokračujeme rovně na další kruháč, kde jeho prvním výjezdem jedeme na Mohelnici. Před motorestem u silnice dle šipky odbočíme v pravo do Sobáčova a po hlavní silnici k sobáčovskému rybníku, kde zaženeme žízeň a stejnou cestou se vrátime k motorestu a pokračujeme vpravo do táhlého stoupání na silnici 635 a pojedeme přes Měník a Palonín do Loštic, kde máme domluvené parkoviště, které nebude za obchodním domem COOP ale na ulici Sokolská, na kterou se dostaneme když kolem COOPu pojedeme rovně Ulicí Komenského a na Moravičanské odbočíme vlevo a pak ještě jednou na Sokolskou ulici. Naše parkoviště je plotem obehnané asfaltové hřiště. Které sice jde uzamknout, ale přesto budeme kola hlídat.

Prohlídka Muzea tvarůžků zabere hodinu. A maximální počet návštěvníků v jedné skupině je 64. Pak navštívíte podnikovou prodejnu a na náměstí můžete ještě navštívit cukrárnu U lišky Bystroušky a vyzkoušet tvarůžkovou zmrzlinu. Nebo můžete zajít do pivnice U Rytíře. Oběd je dohodnut  v Úsově v Zámecké restauraci vzdálené asi hodinu . Z Loštic se vydáme směrem na Mohelnici a na křižovatce odbočíme doprava ve  směru na Uničov (silnice č. silnice 444) a pokračujeme přes Stavenice do obce Úsov, kde je na kopci po pravé straně  Zámecká restaurace.  Pak pokračujeme přes Medlov, Uničov, Brníčko, Újezd u Uničova.  Mladějovice –  možnost občerstvení. Babice. Šternberk. Pak je domluvena ještě prohlídka Expozice ECCE HOMO PARK – jde o historii  jedné z nejstarších tratí v Evropě, na které se jede Mistrovství Evropy v závodech do vrchu. Expozice se nachází v ulici Farní v areálu bývalého augustiniánského kláštera.

Itinerář:

Šternberk – Lužice – Hnojice – Žerotín – Pňovice – Tři Dvory – Litovel – jeden kruháč (směr Olomouc) – druhej kruháč (směr Mohelnice) –  Sobáčov (občerstvení) – zpět na silnici 635 – Měník – Palonín – Loštice  – podle šipek k parkovišti –  Expozice tvarůžků – Mohelnice – (směr Uničov – 444) – Stavenice – Úsov – !!! pozor  výjezd do kopce jaxviňa !!!  –  Zámecká restaurace na vrcholu (oběd) – Medlov – Uničov – Brníčko –  Újezd – Rybníček –  Mladějovice – Babice – Šternberk – Hlavní Náměstí – ČSA – Čechova – Radniční – Opavská – Farní – Ecce Homo park

Sobota:    26. srpna 2017 –  Sv. Kopeček – Radíkov (návštěva tereziánské pevnosti) –  oběd: Velká Bystřice, restaurace U Zedníků.

08:30 – 09:00    Odjezd z kempu na náměstí Šternberka

09:10 – 10:00    asi  Odjezd z náměstí

Občerstvení  v  Restauraci U Dočkalů v Bělkovicích a třeba i na zpáteční cestě

Fotka na schodišti před kostelem na Svatém Kopečku

12:00    asi          Prohlídka  pevnosti  (Ministerstva útoku Hanácké republiky – Hexagon) v Radíkově +                                    občerstvení

13:30   asi          Oběd v Restauraci U Zedníků, ve Velké Bystřici.  – příjezd i odjezd průběžně

Občerstvení průběžně U Dočkalů v Bělkovicích, případně jinde po cestě.

Po setmění        Jízda světel  z  kempu  na  Hlavní Náměstí a do bývalého augustiniánského kláštera  na                                 zvláštní večerní prohlídku kostela, kláštera, obrazárny.

Výjezd z kempu v 9 hodin. Ze Šternberka se vydáme po cyklotrase č. 6104 do Bohuňovic,  po cyklotrase č. 6029 do Bělkovice-Lašťany, na křižovatce doprava a po kratším kostkovém úseku doleva po cyklotrase 6102 do Dolan – zde bude mírná objížďka do  Toveře a Samotišek. Z kopce dolů zařaďte ty nejlehčí převody, které máte. Dole je kruháč a jeho třetím výjezdem se dáme na Sv. Kopeček. Občerstvit se tentokrát můžete v zatáčce v restauraci U Macků, nebo až u stánků nahoře. Kostel na Sv. Kopečku bude kvůli generální opravě uzavřen.  Pak po cyklotrase č. 6103 k domu básníka Jiřího Wolkera, kde je úžasný výhled do krajiny, se přesuneme k  ZOO a po lesních asfaltovaných cestách k radíkovskému vysílači (cyklotrasa č. 6030) a k pevnosti. Kterou si prohlédneme. Pak na Zdiměř, Posluchov, kde následuje sjezd do Mariánského údolí na vynikajícím asfaltu – pozor na auta ze stavby. Na křižovatce se dáme doprava a později se napojíme na cyklotrasu č. 6009, která nás dovede až do Velké Bystřice až k ulici U Pekárny, kde se nachází cukrárna Galerie a za ní na rohu je restaurace U Zedníků, kde poobědváme. Pak se dáme k železnici a u přejezdu vlevo do Bystrovan do Droždína do Samotišek a stejnou cestou zpět.

Itinerář:

Šternberk – Hlavní náměstí – Kruháč – Uničovská ulice – Cyklostezka 6104 – Bohuňovice – Cyklostezka č.  6029 Bělkovice/Lašťany – Dolany – objížďka dle šipek – Toveř – Samotišky – Sv. Kopeček – Fotka na schodech před kostelem –  Jiří Wolker  dům – ZOO – Radíkovská věž – Radíkovská pevnůstka – Zdiměř – Posluchov – Mariánské údolí – cyklostezka 6009 – Restaurace U Zedníků (oběd) – Bystrovany – Droždín – Samotišky –  Toveř – objíždka dle šipek – Dolany – Bělkovice – Restaurace U Dočkalů (občerstvení) – Bohuňovice – Šternberk

Itinerář Jizdy světel

kemp – Hlavní náměstí – ČSA – Čechova –  Hlavní náměstí – Radniční – Horní náměstí –  Farní – večerní  prohlídka kláštera –  Dvorská – Světlov – Kemp

Neděle: 27. srpna 2017 – Loučení a odjezd – případně výlet Za dominantami města Olomouce  (parky, náměstí, orloj, katedrála, falus maximus)

 

3 komentáře

  1. admin

    Ahoj,
    Snažil jsem se tvůj komentář dohledat. Bohužel bez úspěchu. Našel jsem ale tvůj výše uvedený přísvěvek ve spamu, tak jsem ho označil, že to není spam. kdyby se náhodou stalo, že se ti tvůj komentář nezobrazil, dej nám vědět. Buď mě nebo Miovi, který se stará o příspěvky. Já jsem spíš jako technická podpora.

    Díky.
    Karlos.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.